Zakładanie firmy w Niemczech a rozliczenie? Nieważne, czy zakłada się firmę jako główne lub dodatkowe źródło dochodu, zwłaszcza przy pierwszej firmie pojawia się dużo ważnych pytań.
Wstępne koszty operacyjne
Jeszcze zanim działalność wygeneruje jakikolwiek dochód, powstają już wydatki, które można odliczyć od podatku. Niemniej jednak zaleca się jak najszybciej zgłosić działalność gospodarczą i wypełnić kwestionariusz dotyczący rejestracji podatkowej. Te tzw. wstępne koszty operacyjne można odliczyć od podatku, jeśli istnieje wyraźny związek ekonomiczny między wydatkami a dochodem. Podatnik jest zobowiązany wykazać powstanie wydatków oraz uzasadnić, dlaczego są niezbędne dla prowadzonego biznesu. Jeśli mimo planów podatnika działalność nie zostanie otwarta, takie wydatki można odliczyć jako daremne wydatki biznesowe, pod warunkiem że można jednoznacznie wykazać ich powiązanie z dochodem. Wydatki muszą być wyraźnie i jednoznacznie ukierunkowane na uzyskanie przychodu określonego rodzaju.
Do wstępnych kosztów zaliczają się w szczególności:
• koszty finansowania
• koszty podróży
• koszty pośrednictwa
Nie można natomiast zaliczyć wydatków do wstępnych kosztów operacyjnych, jeśli zostały poniesione tylko po to, aby podatnik mógł zdecydować, czy prowadzenie działalności gospodarczej jest opłacalne, czy nie.
Sprawdź więcej na: Niemcy Firma
Forma prawna firmy w Niemczech – jaką wybrać?
Szczerze mówiąc, zawsze się trochę uśmiecham, gdy otrzymuję w mediach społecznościowych pytania dotyczące wyboru formy prawnej, która będzie najlepsza dla danej firmy. Aby podjąć właściwą decyzję przy zakładaniu własnej działalności, trzeba by dokładnie wiedzieć, co się wydarzy w przyszłości. Ponieważ nikt nie posiada kryształowej kuli, nie można zatem niestety jednoznacznie stwierdzić, która forma prawna jest najlepsza.
Istnieje szeroki zakres literatury na temat prawie każdej formy prawnej, ponieważ wybór nie odnosi się tylko do kwestii podatkowych. Ale proszę nie panikować, raz podjęta decyzja nie jest ostateczna i działalność można w późniejszym terminie przekształcić na spółkę z o.o.
Przegląd na temat „kryteriów decydujących o wyborze formy prawnej” znajdujący się na poprzedniej stronie ma na celu przedstawić po krótko różnice między poszczególnymi formami prawnymi.
Jak widać, przy podejmowaniu decyzji o wyborze formy prawnej trzeba uwzględnić szereg rzeczy, których czasami nie da się przewidzieć, np. tempo rozwoju firmy, kto będzie chciał mieć udział w firmie, jak wysokie będą zyski itd.
Poniżej wyjaśnione zostaną podstawowe różnice podatkowe między jednoosobową działalnością gospodarczą, spółkami osobowymi (spółka cywilna itd.) i spółkami kapitałowymi (takimi jak spółka przedsiębiorcza z ograniczoną odpowiedzialnością), sp. z o.o. itd. Istnieją liczne przewodniki dotyczące wyboru formy prawnej dla innych kryteriów niezwiązanych z podatkami.
Rozliczenie: 2.803 znaków : 1.800 = 1,56 x 30.- zł = 46,80 zł