Jakie są klasy podatkowe w Niemczech i czym się różnią? Klasy podatkowe w Niemczech są częścią systemu podatkowego i mają na celu uwzględnienie różnych sytuacji osobistych podatników. Są one istotne przy obliczaniu wysokości podatku dochodowego. W Niemczech wyróżnia się kilka klas podatkowych (Steuerklassen), które mają wpływ na wysokość zaliczek na podatek dochodowy pobieranych przez pracodawcę.
W Niemczech istnieje 6 klas podatkowych, które przedstawiamy poniżej:
• Klasa 1: osoby niezamężne, owdowiałe, rozwiedzione lub żyjące w separacji
• Klasa 2: osoby samotnie wychowujące dzieci lub żyjące w separacji
• Klasa 3: osoby żyjące w związku małżeńskim lub zarejestrowanym związku partnerskim
• Klasa 4: osoby żyjące w związku małżeńskim lub zarejestrowanym związku partnerskim
• Klasa 4 ze współczynnikiem: osoby żyjące w związku małżeńskim lub zarejestrowanym związku partnerskim
• Klasa 5: osoby żyjące w związku małżeńskim lub zarejestrowanym związku partnerskim
• Klasa 6: osoby posiadające drugi etat lub dodatkową pracę (w tzw. „Minijob” pracodawca z reguły nie odprowadza podatków)
Klasy podatkowe definiują, ile podatku pobiera się od wynagrodzenia brutto, czyli ile dany pracownik otrzyma „na rękę”. Osoby samotnie wychowujące dzieci i należące do klasy 2, mogą uwzględnić obecnie ulgę w wysokości 4.260 euro rocznie, którą dzieli się na równe miesięczne kwoty. Dzięki temu pracownik otrzymuje miesięcznie większe wynagrodzenie netto. W klasie 6 odliczana jest stosunkowo wysoka kwota za każde dodatkowe zatrudnienie, ponieważ zarobki w głównym miejscu pracy są przeważnie na tyle wysokie, że przekraczają kwotę wolną od podatku.
Klasy podatkowe w Niemczech
Szczególnie osoby zamężne zastanawiają się długo, jaką wybrać klasę podatkową. Standardowo każdy z małżonków posiada klasę 4, co wiąże się z takimi samymi potrąceniami, jak gdyby nie byli w związku małżeńskim (czyli gdyby byli w klasie 1). Osoby należące do klasy 4 z reguły nie muszą składać zeznania podatkowego.
Większość małżeństw decyduje się na kombinację składającą się z klasy 3 i 5: klasę 3 przyjmuje małżonek, który posiada wyższe zarobki lub jako jedyny pracuje; klasę 5 wybiera małżonek, który ma niższe dochody lub nie ma ich w ogóle.
W klasie 3 małżonek z wyższym dochodem ma niższe potrącenia podatkowe.
Przykład: Żona ma wyższe zarobki niż mąż, w związku z tym może liczyć na oszczędności, przystępując do klasy 3. Mąż ma niższe dochody niż żona, zatem musi płacić wyższy podatek od wynagrodzenia. Może jednak liczyć na wyrównanie poprzez korzyści podatkowe, które jego żona otrzymuje z tytułu bycia w związku małżeńskim.
Jeśli zarobki małżonków bardzo się różnią, kombinacja klas podatkowych 3 i 5 może spowodować dopłatę podatku ze względu na obowiązek składania zeznania podatkowego. To nie oznacza jednak, że małżonkowie płacą wyższe podatki. Dopłata wynika tylko dlatego, że w ciągu roku odprowadzono niższy podatek od wynagrodzenia i otrzymano większe wynagrodzenie netto od pracodawcy, czyli powstała niedopłata podatku.
Jeśli podatnik chce uniknąć wysokiej dopłaty podatku i w ciągu roku chce otrzymać większe wynagrodzenie netto, małżonkowie lub osoby pozostające w zarejestrowanym związku partnerskim mogą przejść ze „zwykłej” klasy 4 do klasy 4 ze współczynnikiem, która wciąż jest powszechnie mało znana. W tym przypadku urząd skarbowy oblicza za pomocą przyjętego współczynnika, w jaki sposób obciążenie podatkowe powinno być rozłożone pomiędzy małżonkami. Tym samym podział podatkowy jest bardziej „sprawiedliwy”.
Pod znakiem zapytania stoi kombinacja klas 3 + 5 i nie wiadomo, jak długo małżeństwa będą mogły nadal wybierać takie zestawienie. Obecnie rząd rozważa całkowite zniesienie klas podatkowych 3 oraz 5 i zastąpienie ich klasą podatkową 4 ze współczynnikiem.
Jednak jak poinformował mnie Federalny Minister Finansów Christian Lindner w wywiadzie online przeprowadzonym w dniu 28.06.2023, ta decyzja z pewnością nie zostanie wdrożona z dniem 01.01.2024.
Klasę podatkową można zmienić, składając na stronie www.elster.de wniosek online o zmianę klasy podatkowej dla małżonków/partnerów życiowych.