Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy dana osoba potrzebuje doradcy podatkowego, czy nie. Decydującym aspektem jest złożoność zeznania podatkowego oraz kwestia tego, czy podatnik chce wypełnić zeznanie sam. Moim zdaniem pracownik z prostym zeznaniem podatkowym i nieposiadający innych dochodów niż wynagrodzenie z pracy nie potrzebuje doradcy podatkowego. Zeznanie podatkowe można złożyć za pośrednictwem oficjalnego urzędowego portalu www.elster.de, innych płatnych programów do sporządzenia zeznania (koszt około 30 euro) lub skorzystać z jednej z aplikacji podatkowych. Co prawda za aplikacje podatkowe też trzeba płacić, ale można dzięki temu zaoszczędzić czas (i nerwy).
Sytuacja wygląda inaczej, gdy podatnik prowadzi działalność gospodarczą lub posiada nieruchomości. Przygotowanie zeznania podatkowego jest wtedy bardziej obszerne i wymaga uwzględnienia więcej elementów. Właścicielom spółki kapitałowej (np. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) zaleca się w szczególności skorzystać z pomocy doradcy podatkowego. Nie chodzi tylko o prawidłowe wypełnienie i złożenie odpowiednich deklaracji i formularzy, ale także o wcześniejsze przygotowanie planu pod kątem zarówno podatkowym jak i biznesowym. Bowiem na płaszczyźnie podatkowej niektórych, raz podjętych decyzji nie można już cofnąć. Przy rosnących dochodach, pochodzących z kilku źródeł, z pewnością nie zaszkodzi zasięgnąć fachowej porady.
Dobry doradca podatkowy w Niemczech
Niemieckie prawo podatkowe jest bardzo złożone. Każdy doradca podatkowy poradzi sobie z prostym zeznaniem podatkowym, ale istnieją poszczególne specjalizacje, które wymagają fachowej wiedzy. Np. są doradcy, którzy specjalizują się w dochodach z działalności rolniczej i leśnej, podczas gdy inni w tej kwestii wiedzą mniej niż sam rolnik. Należy zatem sprawdzić, w jakiej dziedzinie specjalizuje się dany doradca podatkowy.
PORADA: Nie każdy doradca podatkowy „pasuje” do każdego podatnika. Szukając doradcy, warto dokładnie sprawdzić, który ekspert podatkowy specjalizuje się w dziedzinie, w której podatnik działa na co dzień.
Można poszukać w internecie albo zapytać znajomych o rekomendację, co przeważnie okazuje się być najskuteczniejszą metodą.
W dzisiejszych czasach chodzi o coś więcej niż tylko doradztwo podatkowe. Jeśli doradca podatkowy nie jest w stanie prawidłowo przenieść danych z systemu komputerowego klienta do systemu w swojej kancelarii, to nawet najlepsze doradztwo może okazać się bezużyteczne. Doradcy podatkowi stają się coraz częściej konsultantami ds. cyfryzacji. Dobrze wyszkoleni pracownicy z zakresu IT są obecnie tak samo ważni w kancelariach podatkowych, jak ich dobrze wyszkolony szef w tematyce podatkowej.
Nawiasem mówiąc, dobry doradca podatkowy może również stać się z czasem złym doradcą podatkowym. Niekoniecznie musi to wynikać z faktu, że nie śledzi na bieżąco zmian podatkowych, lecz np. z rosnącej liczby klientów, dla których on będzie miał coraz mniej czasu.
Doradcy podatkowi muszą posiadać dużą liczbę klientów, aby mogli prowadzić kancelarię z zyskiem. W przeciwnym razie musieliby znacznie podnieść swoje ceny, które mało kto będzie chciał zapłacić. Moim zdaniem jedynym wyjściem z tej sytuacji jest optymalizacja techniczna lub radykalne uproszczenie systemu podatkowego. Nie wierzę jednak w to drugie rozwiązanie. Nawiasem mówiąc, nie wierzy w to również federalny minister finansów, co ujawnił mi na Instagramie w transmisji na żywo w lipcu 2022 roku.
Gdy podatnik znajdzie już dobrego doradcę podatkowego, który poświęca swoim klientom wystarczająco czasu, zapewne pozostanie lojalny wobec takiej kancelarii.